Kaymakam Demir: "Seçim için tüm tedbirler alındı"

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile ilgili olarak, seçimin ilçemizde huzur ve güven içerisinde yapılması amacıyla İçişleri Bakanlığının Seçim Tedbirleri konulu yazısı gereği İlçe Kaymakamımız Özkan DEMİR başkanlığında 06.03.2019 tarihinde Kaymakamlık Toplantı Salonunda “Seçim Güvenliği Toplantısı” yapıldı.

İlçe Kaymakamı Özkan Demir’in yaptığı açıklamada; "31 Mart 2019 tarihinde Mahalli İdareler Genel Seçimi yapılacaktır. Bizim görevimiz vatandaşımızın özgür iradesini sağlıklı bir şekilde, herhangi bir aksiliğe, eksikliğe, güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı sağlamaktır.

Bu nedenle kaç yıllık bilgimiz ve tecrübemiz olursa olsun, daha önce şu kadar seçim geçirdik gibi düşünceler bir yana tedbiri elden bırakmamak gerektiği düşüncesinden hareketle ve ilçemiz sınırları içerisinde güvenli bir seçim geçirmek düşüncesiyle bu toplantıyı düzenliyoruz. İlçemiz demokrasi kültürünün yerleştiği güzide bir şehirdir. Oy kullanma işleminin ilçemizde huzur ve güven içerisinde geçmesi için her türlü tedbiri alarak uygulayacağız. “Anayasanın 79. maddesine göre “Seçimler yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılmaktadır. Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ileilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim sürecinde ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama görevi YSK’nındır.

Bu nedenle seçim işlemlerini düzen içinde yapma ve yaptırma görevi YSK’nın denetiminde ilçe seçim kuruluna aittir.

Kamu kurum ve kuruluşları da seçimlerin başarı ile gerçekleştirilerek, millet iradesinin sağlıklı olarak sandığa yansıması amacıyla ilçe seçim kuruluna her türlü desteği verecektir.

Seçim güvenliğini üç aşamalı olarak değerlendirildiği takdirde;

“Birincisi kampanya ve propaganda döneminin güvenliği, ikincisi seçim günü oy verme güvenliği, üçüncüsü de seçimde oy kullanma bittikten sonra oy sayımının güvenliği, sonuçların, listelerin, evrak ve oy pusulaların ilgili yerlere, seçim kuruluna sağlıklı, güvenli ve seçim hukukuna uygun bir şekilde iletilmesini sağlamaktır.”

“Seçim günü kolluk birimlerimizin tümü görev başında olacaktır, o gün bütün izinler kaldırılacaktır.”

“Hali hazırda tüm polis ve jandarma teşkilatımız seçimlerin huzur ve güven içerisinde geçirilmesini temin amacıyla görev başında olacaktır.

İlçe Emniyet Müdürlüğünde ve İlçe Jandarma Komutanlığımızda Seçim Harekat Merkezleri görevli olacak, ayrıca Kaymakamlığımızda kurduğumuz Seçim Harekat Merkezimiz, Emniyet, Jandarma, İlimiz Seçim Harekat Merkeziyle koordineli olarak görev yapacaktır.

Kent güvenliği yönetim sistemi okullardaki tüm kameralarla entegre olacak şekilde faaliyette olacaktır.

Oy kullanılacak okullardaki kameralar ve aydınlatma sistemleri devrede olacaktır.

Kolluk birimlerimiz enerji güvenliği için AKEDAŞ’ la iş birliği ve koordineli olacaktır.

Sandık kurullarının bulunduğu ve oy torbalarının depolanacağı, ilçe seçim kurullarının bulunduğu yerlerin aydınlatılmasında AKEDAŞ’ la birlikte gerekli tüm tedbirler alınacaktır.

Oy kullanılacak yerlerde görev alacak personele de daha önceleri yapıldığı gibi hizmet içi eğitim verilecektir.

Seçim günü üzerinde silah bulunan kişilerin (güvenlik görevlileri hariç) seçim sandıklarının bulunduğu alanlara, binaların girişlerine izin verilmeyecektir. Aynı şekilde üzerlerinde propaganda etkisi olan rozet, amblem vs. bulunduran kişilerin de sandık alanlarına girişlerine izin verilmeyecek.

Seçim mevzuat ve YSK kararları tüm birimlerimiz tarafından takip edilecektir.

İlgili seçim kanunları ve YSK kararları günü gününe takip edilecek, yeni değişiklikler tüm personele duyurulacak ve vatandaşlarımızın hür iradelerinin sandığa özgürce yansıtılması hususunda idare olarak, güvenlik birimleri olarak son derece hassas olunacak ve ilçe seçim kurullarına idare olarak her türlü desteği verilecektir, dedi.

Ayrıca Kaymakam Demir yaptığı açıklamada: "Ayrıca İlçe Emniyet Müdürlüğünce hazırlanan seçim tedbirleri kapsamında alınacak önlemler sunum halinde Siyasi Parti İlçe Başkanlarının katılımıyla yapılmış ve tedbirler hususunda tüm taraflarca ilçemize yakışır bir seçim geçirilmesi için mutabakat sağlanmıştır" dedi.

06 Mar 2019 - 22:59 Kahramanmaraş/ Elbistan- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Pusula Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Pusula hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Pusula editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Pusula değil haberi geçen ajanstır.