MHP Kahramanmaraş İl Başkanından Habibe Öçal'a sert yanıt!

MHP İl Başkanı Ertuğrul Doğan, Danıştay 8’inci dairesinin andımız hakkında verdiği kararı yok hükmünde sayan AK Parti Milletvekili Habibe Öçal’ı sert bir dille eleştirdi.

2013 yılında tartışmalı bir şekilde okullarda okutulan Andımızın kalkmasına, Danıştay 8’inci daire dur dedi. Daire: “Metinde yer alan kavram ve ilkeler, Anayasamızda anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu gibi milli eğitim sistemimizin Kanun ve Yönetmelikte belirlenen temel amaçlarını da ortaya koymaktadır” hükmünü verirken, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, kararı tanımadığını söylemişti.

Öçal kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Hiç bir kurum milletin iradesinin ve hukukun üstünde değildir ve vesayetcilige de kalkışmasın. Danıştayın öğrenci andının kaldırılmasının iptalini kabulü anayasa ve yasalarla çelişmektedir. Türkiye bir hukuk devletidir.Bir vatandaş bir siyasetçi olarak bu kararı tanımıyorum” demişti.

Öçal’a yanıt MHP İl Başkanı Ertuğrul Doğan’dan geldi. Doğan: “Danıştay 8. dairenin andımız hakkında vermiş olduğu karar, Türk milletinin vicdanlarını rahatlatmış hukukun üstünlüğünü ortaya çıkartmış ve milletimizin değerlerini ön plana çıkartmıştır. Ancak bu karar dün olduğu gibi bugünde birilerini rahatsız etmiş hatta hadlerini aşarak yargının vermiş olduğu kararı tanımadıklarını söyleyerek cehalet örneği göstermişlerdir.

NEY İNKAR EDİLİYOR

Sayın Habibe Öcal, belli ki şuan Türk milletini temsil ettiğinizi unutup yargının kararını tanımadığınızı, bu kararın da yasa ve anayasa ile çeliştiğini dile getiriyorsunuz. Kaldı ki andımızı tanımamakla Türk olduğunuzdan mı utanmaktasınız, doğru ve çalışkan olduğunuzu mu inkar etmektesiniz? Türk örf ve adetlerinin en temel ilkelerinden biri olan küçüğünü korumak büyüğünü saymak ilkesini mi reddetmektesiniz yoksa büyük gaflete düşüp yurdunuzu ve milletinizi Sevmediğiniz halde hangi ülkü ile milletin vekili olmayı arzulamıştınız?

TÜRK MİLLETİNİN KARARIDIR

Ayrıca şunu bilmelisiniz ki ülkemizdeki yargı kararları Türk milleti adına verilmektedir. Sizin tanımadığınız bu karar Türk milletinin kararıdır. Hiç kimse ve hiçbir kurum Türk milletinin vermiş olduğu karardan üstün değildir. Türk milleti adına verilmiş olan kararı tanımamak, sizin haddiniz dahi değildir. Şu durumda ki tek çelişki sizsiniz, Türk milleti adına verilmiş bir kararı tanımamak, size verilen vekillik yetkisini de tanımamaktır. Bu çelişkinin giderilebilmesi için Türk milleti adına verilmiş bir kararı tanımadığınızı söylemekten derhal vazgeçmeniz aksi takdirde oturduğunuz koltuktan kalkmanız gerekmektedir. Bu davranışınızda hukukun üstünlüğünüzü koruyacağınızı dile getirdiğiniz vekil yeminini de çiğnemiş olmaktasınız. Talihsiz açıklamalarınızı tekrar gözden geçirmeli niyetinizi açıkça ortaya koymalısınız. Danıştay’ın andımız hakkında vermiş olduğu karar Türk milletinin vicdanına tercüman olmuştur. Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli beyimizin de belirttiği gibi; andımız milli kimliğimizin alametifarikalarından birisidir. Sevmeyen varsa sussun, okumayacak varsa kendi işine baksın! Milliyetçi hareket partisi olarak hiç kimsenin Türk milletinin vicdanı ile oynamasına izin vermeyeceğiz! ne mutlu türküm diyene” Dedi

DANIŞTAY’IN KARARI

Danıştay 8. Dairesi’nın 2018/2319 numaralı kararının gerekçesinde şu ifadelere yer verildi: “Metinde yer alan kavram ve ilkeler, Anayasamızda anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu gibi milli eğitim sistemimizin Kanun ve Yönetmelikte belirlenen temel amaçlarını da ortaya koymaktadır. Öğrenci Andı adlı bu metin zaman içinde değişikliklere uğramakla birlikte öğrencilere öğretilmek ve davranış biçimi olarak kazandırılmak istenilen değerlere ilişkin kavram ve ilkelerde bir değişiklik olmadan uzun yıllar okullarda okutulmuştur. Uyuşmazlık bu açıklamaların ışığı altında değerlendirildiğinde; yeni nesillerin ülkesine anayasal vatandaşlık temelinde aidiyetini ve bağlılığını güçlendirmeyi, onların milli, manevi ve kültürel değer oluşumuna katkı sağlamayı amaçlayan ve uzun yıllardır okutulan bu metnin yürürlükten kaldırılmasının hukuken geçerli sebeplere dayanması gerektiği tartışmasızdır”

23 Eki 2018 - 20:08 Kahramanmaraş- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Pusula Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Pusula hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Pusula editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Pusula değil haberi geçen ajanstır.