Kamu İhalesi Nedir?

Hukuki konuda merak edilenler ile ilgili detaylar…

Kamu ihalesi nedir? Hukuki konular açısından merak edilenler arasında yer alır. Kamu ihaleleri kamusal alanda ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması için açılır. Bu ihaleler sürekli güncellenen mevzuatlara bağlı olarak gelişmelerin takip edilmesi gereken türdedir. Bundan dolayı da kamu ihale hukuku geniş bir çalışma alanına sahiptir. Kamu ihale davası bu tür ihalelerde ortaya çıkabilecek suiistimaller karşısında açılır.

Kamu ihaleleri çeşitli biçimlerde yapılabilirken bu ihaleleri kamu kurumu açar. Kurum yetkilileri tarafından açılan ihalelere müracaat edenlerin koşulları sağlaması gerekmektedir. Koşulları sağlayan katılımcılar arasında gerçekleşen ihalelere bağlı olarak kazanan taraf görevi üstlenir.

Bu ihalelerde kamunun ihtiyacı olan mal ve hizmet alımlarının yanı sıra yapım işleri için de piyasa unsurlarıyla çalışılır. Devlet kendisi ile hukuki bir bağı olmayan 3. Kişilere kamusal alandaki işleri yaptırmak istediğinde ihale açar.

İhale açılmasının amacı kamu kaynaklarının israf edilmeden kullanılmasın sağlamaktır. Bundan dolayı da kamu kaynakları verimli olarak kullanılmak istendiğinde ihale yöntemine başvurulabilmektedir.

İhalenin İptali Davası

Kamu ihale davası açılacağı zaman ihaleye katılan tarafların ihalenin herhangi bir aşamasına yönelik olarak şüphe duyması durumunda kanun yoluna başvurması mümkün olur. İhalenin iptali davası açılmadan önce ise bazı aşamaların geçilmesi zorunludur.

Kamu ihale davaları öncesinde şikâyet işlemlerinin tamamlanması gerekir. Bu kısmın aşılmasının ardından yargı yoluna başvurulabilmesi mümkün olmaktadır. İhale davası avukatı tarafından açılacak bu tür davalarda güncel mevzuatların yakın takibi oldukça önemlidir.

İhale davaları söz konusu olduğunda kamu menfaatlerinin korunmaya çalışıldığı görülür. Bundan dolayı da hukuk yoluna müracaat etme hakkı taraflara tanınır.

Kamu İhale Davaları Hangi Mahkeme?

Kamu ihaleleri çeşitli usullerde yapılır. Açık ihale usulü, belli istekliler arasındaki ihale usulü ya da pazarlık usulü bu uygulamalardandır. Koşulları sağlayan katılımcılar ihaleye katılır. Kamu ihalelerine ilişkin bir suiistimal söz konusu olduğunda tarafların hukuki yollara başvurması mümkün olur. Kamu İhale Davaları Hangi Mahkeme? Merak edilirken bu davalara idare mahkemeleri bakmaktadır.

Kamu ihale davaları açılmadan önce bazı aşamaların geçilmesi zorunludur. Bu süreç itiraz kısmını oluştururken itiraz için iki aşamalı bir uygulamadan yararlanılır. İlk itiraz kamu kurumuna yapılır ve bu itirazın cevabı alınır. Yanıtın istenilen şekilde olmadığı ya da reddedildiği durumlarda Kamu İhale Kurumu’na başvuru süreci devreye girer.

İhale davaları öncesinde itiraz aşamalarından istenilen sonuçların elde edilememesi yargı yoluna başvurma hakkını doğurmaktadır. Kamu ihale hukuku kapsamlı bir çalışma alanına sahiptir. Bunun yanı sıra sürekli güncellenen mevzuatlara sahip olması nedeni ile de gelişmelerin yakından takip edilmesi gerekir.

İhale davası açılacağı zaman görevli ve yetkili mahkemenin bilinmesi gerekir. Buraya verilecek dilekçe ile dava açılabilmesi mümkün olur. Görevli mahkeme idare mahkemesi olurken yetkili mahkeme ise ihaleyi açan kurumun ikametgahındaki yer mahkemesidir.

10 Mar 2022 - 14:26 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Pusula Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Pusula hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Pusula editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Pusula değil haberi geçen ajanstır.