KİM DOĞRU KİM DÜRÜST

Yalancı çobanın öyküsünü hemen hemen hepimiz biliriz. Koyunlarını kurdun kaptığını söyleyip, tüm köy halkını ayaklandırdıktan sonra yalan söylediği ortaya çıkmıştı. Sonrasında da başına aynı olay geldiğinde kimse ona inanmamış, koyunları heder olmuştu. Burada kime acısam, koyunlara mı yoksa dürüstlüğün önemini acı bir şekilde öğrenen çobana mı? Doğruluk, özü sözü bir olma ve olanı olduğu gibi yansıtma doğruluk ve dürüstlük olarak adlandırılır. Eski Türkçede ise dürüstlük kelimesi samimiyet anlamına gelmektedir. Peki dürüst bir insan sizce ne gibi özelliklere sahiptir? Öncelikle dürüst insan her zaman doğruları söyler ve verdiği sözlerde durur. Kötü davranışlardan uzak durmakla birlikte hakkını bilir ve hakkını savunur. Doğru ve dürüst insan haksız olduğu bir konuda kendi aleyhinde de karar alabilmelidir.

Son zamanlarda kime sorsan en dürüst insan kendisi sonra yaptıklarına bir bakıyorsun;yalancılık var,iftira var,yalakalık var,  güç dengesi döndükçe fırıldak  gibi dönme var,dün iyi dediğine bu gün kötü dün kötü dediğine bu gün iyi deme var,oturup kalktığı arkadaşlarının hakkında olmadık dedi kodu iftira var,onun yerine işine göz dikme var yani ne kadar pislik varsa hepsi var. Bu tip insanlarda toplumda yer edinebiliyor hatta yanına yandaş bile topluyor. Kendisi ayarında veya gerçekten saf ve temiz insanları bir şekilde yanına çekebiliyor. Kimisini yalanlarıyla, kimisini ben güçlüyüm masallarıyla, kimisini pembe vaatlerle ama sonuçta çekiyor bir şekilde yanına. Bu tip insanlar asla işini dürüst yapamayan, beceriksiz, basiretsiz kişilerdir. Bunlar hep bir kargaşa fitne peşinde koşar ki, kendisi işiyle anılmasın basiretsizliği beceriksizliği ortaya çıkmasın.Bunların toplum yararına menfaatine taş taş üstüne koyduğunu göremezsiniz.Tek gayeleri yanına topladığı insanları da bir şekilde kullanarak kendi çıkarlarını menfaatlerini korumaktır. En üzücü olanı da bunların bir çoğu inancımızın üzerinden yaparlar bunları. Ama biz şunu biliyoruz ki Doğruluk, en iyi, takva hâlinde gerçekleşebilir. Âyette "Doğrularla beraber olun" (et-Tevbe, 9/119) buyurulması, bu kavramın toplumsal oluşuna delâlet eder. Doğruluk bir misâktır, kulluk ahdidir: Ahde vefa ve sadakatın mükâfatı hem dünyada hem âhirette verilecektir. Doğruluğun karşısında yalancılık, bâtıl, dalâlet gibi özellikler bulunmaktadır. Muttakiler asla yalan söylemezler. Hz. Peygamber, "el-Emîn" olarak tanınmıştı. Yalancılık ise, dar anlamıyla insanın günlük hayatta söz ve davranışlarında doğruluktan uzaklaşması anlamına gelir.. Allah yalancı kâfirleri doğru yola iletmeyeceğini Kur'ân'da birçok âyette açıklamış, onları lânetlemiş ve büyük bir azaba uğrayacaklarını bildirmiştir. Allah mü'minlere şöyle buyurur "Yalan sözden kaçının. " (el-Hacc, 22/60). Bir diğer yalancı grup, münâfıklardır. Bunların özelliği yalan yere yemin etmeleridir. Bunlar, sahtekâr kimseler olup küfürlerini gizlemişlerdir.

Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.

Mevlana

Art niyetli olmak ile ikiyüzlü olmak ikisi de aynı şeydir. İkisi de karşıdaki insanı kandırmaktır.

İnsanlarla yüz yüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin.

Pablo Neruda

Uzun lafın kısası her insan kendi içinde sık sık vicdan muhasebesi yapmadıkça ya da birey yetiştirilirken bu muhasebeyi yapabilecek kişilikte yetiştirilmedikçe bu tür kişilerden vicdanlı davranışlarda beklenemez. Vicdanlı davranışın oluşabilmesi için de, dürüstlük gereklidir.Dürüstlüğün olduğu yerde, insanların söz ve davranışları, niyet ve iyilikten, güzellikten yana olur. Dürüstlük insan onurunun ve sağlıklı toplum yapısının vazgeçilmez şartlarındandır. Yine insanın kendisine verdiği sözü tutması, hayatın bütün alanlarında en güzel tutum ve davranışları sergilemesi, bütün kötülüklerin anası olan yalanı terk etmesidir. Aslında var oluşumuzun amacıdır dürüst olmak.

Bütün iyiliklerin ve güzelliklerin temelidir. karşılaştığı hâdiseleri abartmadan gördüğü ve duyduğu şekliyle anlatmaktır.

Emanete riayet etmek ve emaneti hak edene vermektir.

Başkalarına söz verdiği zaman sözünde durmaktır.

Gerçeği eğip bükmeden, çarpıtmadan, kıvırtmadan söylemektir.

Hiçbir zaman adaletten ayrılmamaktır.

Haksızlık yapana yanlış yaptığını uygun bir şekilde söyleyebilmektir.

Konulan bütün kurallara uymak ve fakat keyfî davranışları terk etmektir.

Başkalarının haklarına saygı göstermektir.

Her ortamda tutarlı ve onurlu duruşunu muhafaza edebilmektir.

Dün yanlış dediği kişiye bugün doğru dememektir.

Birilerinin acıları üzerine mutluluk kurmaya kalkışmamak ve hiçbir kimseye zulmetmemektir.

Zorlukları görünce yalpalamamaktır.

Bütün yaratılmışlara şefkat ve merhametle yaklaşmaktır.

Dün yanında yer aldığı kişinin bugün karşısına geçmemek omurgalı olmaktır.

Tek başına kalsa bile kartallar gibi yalnız uçmak, ama dosdoğru yoluna azim ve kararlılıkla devam etmektir.

İşte! İnsan gibi insan olabilmenin en temel özellikleri bu kavramlardan ibarettir. Yapılması çok kolay olan bu kavramları toplumun birer bireyleri olarak kişiliğimizde ne kadar barındırıyoruz? Kendimize sorabilmeliyiz. Bu sorgulamayı ne kadar çok yaparsak kendi kendimizi düzeltebiliriz. Ancak bu sayede toplum içerinde dürüstlüğümüzle saygınlığımızı korur ve içimizde vicdanen huzur buluruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Bozkurt - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Pusula Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Pusula hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Pusula editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Pusula değil haberi geçen ajanstır.

04

Nizamettin - Patlıcanı sığırcık yavrusu diyemi yutacak mıyız....????? Aynada aklını düzeltenler aynaları alınınca ne yapacaklar çok merak ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 19:57
03

Saba - Yüreğinize sağlık. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 19:57
01

Sibel Atacan - Tebrikler Bilal bey değindiğiniz konudan ötürü başarılarınızın devamını diliyorum kaleminizin tükenmemesi dileğimle...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 19:57