Ekspertiz Nedir ?

Cengiz PAK
Cengiz PAK

Kıymetli okurlar,

Elbistanpusula.com haber sitesindeki ilk makalem. Öncelikle huzurlarınızda bana bu şansı veren elbistanpusula.com haber sitesi yöneticilerine teşekkürlerimi iletiyorum.

Malumunuz, Otomotiv sektörü ülkemizde çok büyük bir sektör. Gerek sıfır araç, gerekse ikinci el araç piyasasında Türkiye, dünyanın en büyük otomotiv pazarlarından birine sahip. Özellikle son zamanlarda döviz kurlarındaki artış, sıfır araç alım gücümüzü maalesef azalttı. Dolayısıyla sıfır araç piyasasındaki hareketlilik, yerini ikinci el piyasasına bırakmış durumda. Son zamanlarda döviz kurlarındaki artış ve seçim öncesi piyasa belirsizlikleri ister istemez otomotiv sektörünü etkiledi. Parası olan vatandaş döviz belki biraz daha artar diye araba almayı ikinci plana bırakırken, kurlardaki artıştan dolayı araba fiyatları da dolaylı olarak arttığı için arabasını satmayı düşünen de arabamın fiyatı belki biraz daha artar diye satmayı ikinci plana bırakıyor. Bu da kısır bir döngü oluşturup piyasayı elbette ki olumsuz etkiliyor.

Kurların biraz durgun bir seyir göstermesi, seçimin yapılması ve mevsimsel olarak otomotiv piyasasının canlanacağı mevsim olmasından dolayı özellikle ikinci el araç alım ve satımlarında artış bekleniyor.

Kıymetli okurlarımız, ikinci el araç alım ve satımında Oto Ekspertiz yaptırmanın önemi üzerinde durmak istiyorum.

İkinci el otomobil almayı düşünenler için son derece önemli olan ekspertiz, mutlaka yapılması gereken önemli bir işlemdir. Çünkü ikinci el araç alacak kişiler nasıl bir araç aldığını ve alacağı aracın her açıdan ne durumda olduğunu öğrenmeyi isterler. Oto ekspertizi yaptırmayan vatandaş, işi tamamen şansa bırakıyor diyebiliriz. Aracı bir süre sonra servise götürmek durumunda kaldığınızda veya satmak istediğinizde alıcı şahıs ekspertize götürdüğünde gerçeklerle yüzleşebiliyorsunuz. Ekspertizde ortaya çıkan tablo sonucu aracınızın değeri düşebiliyor ve zarar edebiliyorsunuz. Bu nedenle araç alırken bu testlere biraz zaman ayırmak ve cüzi bir ücretle ekspertiz yaptırmak sizin açınızdan her zaman karlı çıkmanızı sağlıyor ve risk almanın önüne geçiyor.

Ekspertiz raporunda neler yer alır?

Oto ekspertiz işlemlerinde çok sayıda farklı test yapılır ve bu testler sonucunda otomobilin tüm teknik detayları, dış aksamları, iç aksamları konusunda bilgi edinebilirsiniz. Sadece değişen, boya ve kaza gibi konularda değil neredeyse yüzün üzerinde aracın güvenilirliğine etki eden nokta inceleniyor. Motor testi, yanal kayma, süspansiyon, fren, airbag gibi birçok konuda detaylı olarak gerçekleştirilen işlemler sonucunda otomobilin herhangi bir masrafı olup olmadığı belirlenir.

İkinci el otomobil alımlarında çoğu zaman özellikle internet üzerinde araba bakan kişiler farklı illerde otomobiller beğenebiliyor. Bu gibi bir durumda ne durumda olduğundan emin olmadığınız ve sadece fotoğraflarını gördüğünüz bir otomobil için yol masrafı yapmak ve zamanınızı harcamak riskli olabiliyor. Bu gibi durumlarda da ekspertiz firmaları ile iletişime gerçek otomobilin olduğu yere sizin gitmenize gerek kalmadan ekspertiz işlemlerini yaptırabiliyorsunuz. Elbistan oto ekspertiz firmaları ile iletişime geçerek tüm ekspertiz işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İkinci el otomobil sektörünün genişlediği Türkiye’de kullanılmış araç alırken sadece kaporta görünüşüne ve motora bakmanın yeterli olmadığını unutmamalısınız.

Bazı alıcılar otomobili sanayiye ya da tanıdığa gösterse bile birçok ayrıntı gözden kaçırılmaktadır. Sonradan ortaya çıkacak bir hasar sizin zarara uğramanıza neden olacağı için bu tür adımlar atmamalısınız. Oto ekspertiz raporu alarak işinizi garantiye almalısınız. Özellikle 10 yaşa kadar ikinci el otomobil alırken aracın komple teste sokulması gerektiğini ve aracın bölümlerinde yer alan yıpranma durumuna göre belirli bir fiyat aralığının tespit edilmesini tavsiye ediyorum.

Araç alırken öncelikle tramer, pert ve kaza kaydı olup olmadığının kontrol edilmesini ve daha sonra teknik oto testinin gerçekleştirilmesi her zaman olumlu sonuç doğuracaktır. Bir çok araçta kaza ve hasar kaydı olmamasına rağmen araçların ağır hasara sahip olabileceğinin unutulmaması gerekmektedir.

Almak istediğiniz araç her ne kadar dıştan temiz görünse bile bazı bölümleri aşırı yıpranmış veya bir kazada bölümleri değiştirilmiş olabilmektedir. Bu durumda otomobilin fiyatının düşmesi gerekmektedir. Bunları bildiğiniz ya da bilmediğiniz halde ilgili aracı satın alırsanız, sonradan binlerce liralık masrafla karşı karşıya kalmanız söz konusu olacaktır. Bu nedenle oto ekspertiz yapılması oldukça önem taşımaktadır.

- Elbistan Pusula, Cengiz PAK tarafından kaleme alındı
https://www.elbistanpusula.com/makale/4835243/cengiz-pak/ekspertiz-nedir