ASO Başkanı Özdebir, büyüme rakamlarını değerlendirdi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, önümüzdeki dönemde sağlıklı bir büyüme için Türkiye’nin ihracata ağırlık vermesi gerektiğini belirterek, “Enflasyonu körüklemeksizin, cari açığı yükseltmeyen büyüme için, net ihracatın büyüme üzerindeki katkısının artması şarttır” dedi.

2018 yılının ilk çeyreğindeki yüzde 7,4’lük büyümeyi değerlendirirken ASO Başkanı Özdebir, “2017 yılındaki yüzde 7,4’lük büyümeden sonra Türkiye bu yılın ilk çeyreğinde yine önemli bir performans sergilemiştir. 2015 yılından bu yana ilk çeyrekler bazında en yüksek büyüme oranıdır. Son 6 yılın ilk çeyrek ortalamalarının yüzde 6,3 olduğu düşünüldüğünde, bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen büyümenin tatmin edici olduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki dönemde sağlıklı bir büyüme için Türkiye’nin ihracata ağırlık vermesi gerektiğini savunan Özdebir, “Enflasyonu körüklemeksizin, cari açığı yükseltmeyen büyüme için, net ihracatın büyüme üzerindeki katkısının artması şarttır” dedi.

İlk çeyrekteki yüzde 8,8’lik sanayi üretimini olumlu değerlendiren Özdebir, “Özellikle imalat sanayinin yüzde 9,3’lük ilk çeyrek büyümesi son 7 yılın en yüksek değeridir. İlk çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, aslında Türkiye ekonomisinin 2018 yılına gayet iyi başladığını ortaya koymuştu. 2018 yılının Mart ayında imalat sanayi kapasite kullanım oranı yüzde 77.8 olmuştur. Geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında yüzde 1,4 yukarıda görünmektedir. Mart ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 7,6 artış göstermiştir. Mart ayında, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi yüzde 1 artış göstermiştir. Hizmet sektörü yüzde 1.3 artış gösterirken ticaret sektöründeki artış oranı yüzde 2.2’dir” açıklamasında bulundu.

“Önümüzdeki dönemin en önemli konularından bir tanesi, KOBİ’lerin işletme sermayesi sorunu olacaktır” diyen Özdebir, şunları kaydetti:

“Vadelerin çok uzadığı bu dönemde imalatçı KOBİ’lerin işletme sermayesi artık kendilerine yetmemektedir. Merkez Bankası’nın son faiz artırımının ardından finansmana erişimin iyice pahalı hale geldiği bir ortamda bu KOBİ’lerimize alternatif finansmana erişim kanalları oluşturulması gerekmektedir.”

- Elbistan Pusula, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.elbistanpusula.com/haber/4839075/aso-baskani-ozdebir-buyume-rakamlarini-degerlendirdi